Beslenme Bilgisindeki Eksiklik

ladybugfit.comBeslenme bilgisindeki eksiklik ve kötü yeme alışkanlığı, kötü bir sağlık durumuna, düşük enerji depolanmasına ve kalp hastalıklarına, diyabet, bazı kanser türleri ve obezite gibi yaşam tarzıyla ilgili hastalıkların oluşumuna katkıda bulunabilir. İyi beslenmek prensipte zor değildir. Bütün gerekli olan temel besin öğeleri içeren yiyeceklerin seçilmesidir. Bazıları için bunu pratiğe dökmek fazlasıyla zor olabilir. Kaçınmamız gerektiğini bildiğimiz yiyecekleri yemek çoğumuz için cezbedicidir. Yeme şeklimizi birçok faktör etkiler ki, açlık, alışkanlık, ekonomik durum, pazarlama, ulaşılabilirlik, uygunluk ve besin değerleri buna dahildir.

Muhetemelen belirli yiyecekleri yemeyi seçmemizin asıl sebebi tatlarıdır. Tatlı ve tuzlu yiyecekleri severiz ve bunlardan fazlasıyla tüketmeye meğilli oluruz. Öte yandan tatillerde ve misafirliklerde yemeye bayılırız. Dışarıda yapılan her plan bile öncelıkle yeme ve içme barındırır. Çoğumuz sosyal durumlarda veya kutlamalarda sunulan yemekleri reddetmenin kabalık oldugunu hissetmeye proglanmıs gibiyizdir. Bu yüzden aç olmadıgımız halde bile kalori yapan şeyleri tüketiriz. Ulasılabilirlik, uygunluk ve ekonomik durum yiyecek seçimimizde büyük rol oynar. Bütçenizin yetemeyeceği veya ulaşamayacağı yiyecekleri yiyemessiniz. Fiziksel ve duygusal streste yeme alışkanlığımızı etkidun enerji ihtiyaler.

BESİN ÖĞELERİ:

Besin öğeleri, yaşamın devamını sağlamak için yiyeceklerde bulunan maddelerdir. Birlikte çalışırlar, vücudun enerji ihtiyacını ve büyümek için gerekli gereksinimleri karşılarlar ve vücut dokularını onarırlar.

PROTEİN, KARBONHİDRAT, LİPİTLER, VİTAMINLER, MINERALLER VE SU'dur.

Protein, karbonıdrat ve yağ kalori sağlayan 3 besin öğesidir. Bu kaloriler organların büyümesi, bakımı, vücut ısısının korunması ıcın vücut tarafından kullanılırlar. Alkolde kalori saglar fakat besin öğesi olarak düşünülemez çünkü vücut doku yapımı ve onarımına katkı saglamaz.

1 gr protein = 4 kalori

1 gr karbonhıdrat =4 kalori

1 gr yağ = 9 kalori

1 gr alkol = 7 kalori

Günlük olarak normal boyutlarda bir yetişkin sağlığını muhafaza etmek için aşağıda yazan oranlarda besin öğeleri almalıdır.

protein, 50-70 gram

karbonıdrat, min 125-optımal 350-400 gram

yağ, 30-65 gram

vitaminler, vücut ihtiyacına gore

mineraller, vücut ihtiyacına göre

su, 2-3 litre

Besin piramidini kendinize baz alarak beslenmenizi planlayabilirsiniz. En altta yer alan ve sıklıkla tüketilmesi gereken karbonhidratlarla başlar ve daha az tüketilmesi gereken besinlere kadar gider.