Fonksiyonel Antreman Egzersizi ile Yağ Yakımı

ladybugfit.comHem kas kütlenizi arttırmak, hem de kas-yağ oranınızı en ideal haline getirmek için bu program dışında tek ihtiyacınız olan sıkı bir disiplin. Bir hareketle vücudun birçok bölgesini aynı anda çalıştıran fonksiyonel egzersizlerle daha kısa sürede daha hızlı bir şekilde forma girebilirsiniz.

 Fonksiyonel antrenmanın faydaları  

  • Kas hipertrofisi ( kas kütlesindeki artış ) sağlanır.
  • Her yaş grubuna göre programlanabilir.
  • Oksijen kapasitenizi ve anaerobik güç üretiminizi arttırır.
  • Sıkıcı, tek düze antrenmanlar yerine eğlenceli ve daha verimli antrenmanlar yaparsınız.
  • Diğer antrenman metotlarına göre daha kaliteli yağ yakımı ve kilo kaybı gerçekleştirirsiniz.

Günümüzde çoğu insan masa başı işlerde çalışıyor. Gerektiği zaman saatlerce yerinden kalkamıyor. Bu durum gençler için de geçerli. Bilgisayar oyunları sebebiyle uzun süre hareketsiz oturmak kas ve iskelet yapısını olumsuz etkiliyor. İşi gereği yerinden kalkmadan uzun süre oturmak zorunda kalan insanlar bazı kas gruplarını neredeyse hiç çalıştırmıyor.

Çalışmayan kaslar hamlaşıyor, tendonlar ve eklemler zayıflıyor. Bu kasların kullanılması gerektiği durumlarda kişi zorlanıyor ve sonrasında ağrı çekiyor. Zayıflamış kaslar ve eklemler sadece zorluk ve ağrı çıkarmakla da kalmıyor. Bazı ani hareketlerde ya da reflekslerdesakatlığa sebep olabiliyor. İşte bu noktada fonksiyonel hareketler devreye giriyor.

Yapılan hareketlerde, vücuttaki kasların büyük çoğunluğu, onun doğasına uygun hareket ettiriliyor. Bu antrenmanın temel mantığı yaratılış amacında bedenen çalışmak ve doğal şartlarda hayatta kalabilmek olan insanın yapabilmesı gereken hareketler baz alınıyor. Tarlada çapa ile çalışırken kullanacağınız kaslar ya da ağaca tırmanırken kullanacağınız kaslar kuvvetlendiriliyor.

Antrenmanların ün kazanmasının diğer etkisi de hız ve zaman kazandırıyor olması. Büyük şehirlerde her daim bir yerlere yetişmeye çalışan ya da yoğun iş temposuyla spora yeterli vakit ayıramayan kişiler için avantaj sağlıyor. Bu sürede tempo hiç düşmediği için yükse nabız korunuyor ve yağların yakılması sağlanıyor.