Pilates Yöntemi

ladybugfit.comPilates yöntemi,karın bölgenizi yada merkezinizi kuvvetlendirmeyi,kaslarınızı sıkışılaştırmayı ve beden farkındalığınızı arttırmayı amaçlar. 6 adet ilkesi vardır. Bu ilkeleri izlemeniz hareketleri güvenlü bir biçimde yapmanıza ve tüm faydaları görmenize yardımcı olacaktır.

  1. KONTROL : Başlangıçta ve her hareketin bitiminde kontrollü olmak çok önemlidir çünkü minder alıştırmaları vücut ağırlığınız ve ağırlık merkezinizin direncine dayalı alıştırmalardır.
  2. NEFES : Nefesinizi tutmanız kaslarınızda ve belkemiğinizde baskı oluşturarak kalp ritminizi ve kan basıncınızı değiştirir. Derin ve düzenli nefes alıp vermek, akıcı hareket, kas dengesi ve genel sağlık için çok önemlidir. Pilateste, her birinin amaç ve yararları farklı 3 temel nefes alma tekniği kullanılır.
    a) Akordiyon nefes veya derın uzun nefes alıp verme; ellerinizi göğüs kafesinizin iki yanına yerleştirin. Derin bir nefes alın ve ellerinizin arasındaki mesafenin ortada büyük bir boşluk oluşturarak iki yana açılmasını sağlayın. Sonra nefes verirken göğüs kafesiniz yavaşça küçülecek ve elleriniz birleşecektir. Bu yanlara doğru genişleme hareketi kaburga kemiklerinizin omurga üzerinde sabit kalmalarını sağlar ve gövdeyi dengede tutar.
    b) Vurmalı nefes; vurmalı nefes alma yönteminde nefes alınırken pürüzsüz ve derin, verilirken vurmalıdır. (dirençli) Nefes verirken kaslarınızın akciğerlerinizdeki havayı dışarı ittiğini hissedebilmelisiniz. Bu nefes tekniği “yüze kadar sayma” alıştırmasında sıklıkla kullanılan bir yöntemdir.
    c) Hareketsız nefes; bu teknik bedeninizin hiç bir kısmını hareket ettirmeden nefes alabilmenizi sağlar. Nefes alıp verme, göğüs kafesinde veya karın bölgesinde çok fazla hareket olmadan gerçekleşir.
  3. AKICILIK : Pilates alıştırmalarının özünü, doğru teknikle ve kontrolü elden bırakmadan bedeninizin özgürce hareket etmesini sağlamanız, eklem ve kaslarınızı daha esnek hale getirmeye çalışmanız ve bedeninize aynı ritimle hareket etmeyi ve uzamayı öğretmeniz oluşturur. Akıcı yapılan dengeli hareketler sinir sistemi, kas ve eklemlerle bütünlük içinde, bedeni özgür ve dinamik bir şekilde çalıştırır.
  4. DOĞRULUK(hareketın tam yapılması) : Doğruluk, kontrol ve uzamsal farkındalığı birleştiren unsurdur. Her hareketin başı ve sonu çok önemlidir. Bu ilke, tüm pilates sistemi ilkelerinin en önemlilerinden biridir. Hareketleri baştan sona doğru ve kendinıizden emin yapmanız, çalışmanızdan üst düzeyde faydalanmanızı sağlayacak ve sizi sakatlanmalardan koruyucaktır.
  5. MERKEZLEŞTİRME (karın kaslarının içeri çekilmesi) : Göbek noktanızı belkemiğinize doğru çekmeniz, derin karın kaslarını aktif hale getirmenin mükemmel yoludur. Bu kasları kullanmanız, merkezinizi bulmanıza ve her hareketi dengeli yapabilmenize yardımcı olacak yegane yöntemdir.
  6. DENGE : Minderde yapılan pilates araştırmalarının büyük bir kısmı gövdenin denge unsurunu sağlamasına odaklanır. Denge bedenin bir bölümü hareket halindeyken, başka bir bölümünde hareketin kısıtlanması veya engellenmesiyle elde edilir. Dengenizi sağlamak için karın kaslarınızı harekete geçirmeli ve omurga hareketini engellemelisiniz.